ŚWIĄTECZNY CZAS ZOBOWIĄZUJE ! - ARTYKUŁ DO GAZETY MYSŁOWICKIEJ

Za oknami grudniowy zmierzch, w domach trwa przedświąteczna krzątanina, a w szafach kryją się prezenty. Atmosfera świąt wymaga specjalnej oprawy. Warto zatem chwilę zastanowić się jak podkreślić tę wyjątkową atmosferę swoim wyglądem.

Igłą i nitką także można zapisać historię. Ubiór, jego krój, kolor i materiał składają się na opowieść, którą można odczytać. I choć moda na przestrzeni XX wieku się zmieniała, a na rynek wprowadzane są coraz nowsze kroje i kreacje, mimo to wizerunek św. Mikołaja jako symbolu świąt Bożego Narodzenia pozostał niezmienny od dziesiątek lat ! Strój, który jest nam znany, ma swój początek w latach 20. minionego wieku. Większość wierzy, że dzisiejszy obraz uśmiechniętego staruszka w czerwonym stroju wiąże się historią biskupa z Miry, kanonizowanego w IX wieku. Tymczasem był to szczupły mężczyzna w biskupich szatach. Za twórcę współczesnej postaci pulchnego, ubranego w czerwony strój św. Mikołaja, uznaje się rysownika, Haddona Sundbloma. W 1931 roku, przygotowując na zamówienie firmy Coca-Cola obrazy na butelki z wizerunkiem św. Mikołaja, zmienił wyobrażenie o najsłynniejszym mieszkańcu bieguna.

"MODA RODZI SIĘ Z MARZEŃ!" (Christian Dior), jednakże jedno jest pewne, moda nie uznaje stroju uniwersalnego na wszystkie okazje. Nadchodzące Święta są właśnie taką szczególnie wyjątkową okazją. W Polskiej tradycji od dawna przyjęte jest, że okres świąteczny spędzamy w rodzinnym gronie. Najbardziej uroczystym świątecznym spotkaniem jest oczywiście kolacja wigilijna. Wieczór, którego znaczenie podkreślamy odświętnym strojem. Elegancki ubiór powinien być domeną zarówno pań, panów jak i dzieci. Niezależnie od tego, czy zasiądziemy do niej w większym gronie, czy też będzie to mała rodzinna wieczerza powinniśmy zadbać o odpowiedni ubiór. Strój dobieramy w zależności od tego, jaka panuje w naszym domu tradycja: pełna gala czy odświętny ubiór. Tworząc stylizację na wigilijny wieczór, należy wybrać coś delikatnego, subtelnie podkreślającego wygląd. W ten wieczór władzę mają elegancja i skromność. Klasyka zawsze się sprawdzi np. dopasowana do naszego typu urody bluzka z efektownym kołnierzykiem. Odłóżmy na bok czerń, którą uwielbiamy. Jest najbardziej wymagająca, ponieważ wydobywa niedoskonałości twarzy: cienie, opuchnięcia, podkrążone oczy itp. Wymaga dobrego makijażu i fryzury. Rezygnujemy też z dżinsów na rzecz eleganckich spodni lub eleganckiej, np. ołówkowej spódnicy, ewentualnie koktajlowej sukienki. Zasady dress codu dla mężczyzn powinna znać także partnerka, która w chwilach kompletowania garderoby może służyć radą i wsparciem. Panom polecam eleganckie rozwiązanie – garnitur, modna koszula, krawat. Ewentualnie styl casual, czyli kontrolowany męski luz. Warto pamiętać przy tym o dodatkach, które mówią więcej o eleganckim mężczyźnie niż garnitur.

Błyskawiczny wybór garderoby i dodatków wiążę się z wiedzą, co wypada, a czego nie wypada założyć na daną okazję. Znikają wtedy codzienne dylematy, a wybór staje się przyjemny. Starajmy się więc każdego dnia odnaleźć przyjemność z dobierania strojów i satysfakcję ze stylowego ubierania się. Tego życzę...
Zdrowych i Wesołych Świąt życzy Kreacja Monika Janik

Artykuł w gazetamyslowicka.com