CZY MASZ WŁĄSNY, ORYGINALNY STYL? CZ.I - ARTYKUŁ DO GAZETY MYSŁOWICKIEJ

Sytuacja wymyka się spod kontroli. Ogromna ilość obrazów, zdjęć przedstawiających aktualne wzorce mody sprawia, że chcemy za nimi podążać. Ciągle stajemy przed dylematem: co z tego wybrać? Zastanówmy się, jaką wartość chcemy stworzyć i jak ją zaprezentować. Warto popracować nad tym, czego nie mają inni – własnym stylem.

"Styl to wiedza kim jesteś i co chcesz powiedzieć, bez przejmowania się opinią innych" – mówił Gore Vidal, wielki pisarz, nowelista, znawca stylu i sztuki.

Idąc przez życie wyrabiamy sobie charakterystyczny styl. Zdobyte doświadczenia i doznania estetyczne powodują, iż stale dokonujemy wyborów tego, co najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Tym sposobem tworzymy własną jakość. Niestety w opinii większości naszych mieszkańców ta jakość nie wypada najlepiej. Zgodnie uważamy, iż niewiele jest osób w naszym mieście, które mają pomysł na siebie i stawiają na indywidualizm. Mieszkańcy kwitują ten temat jednym określeniem: „szarzyzna w mieście”. Czyli w odniesieniu do ubioru – monotonia. W psychologicznym znaczeniu kolorów szary to kolor bezpieczny, praktyczny, ale i nudny. Brak czegokolwiek nowego, twórczego. Dlaczego wyrażamy się o nas samych w ten sposób?

Na naszych ulicach rzadko zauważyć można radosne kolory i ciekawe stylizacje – wolimy zmieszać się z tłumem. Boimy się krytyki, bo już taka nasza natura, że pochwalić nie pochwalimy, a krytykujemy chętnie – nie tylko wygląd czy ubrania. Jednak interesujemy się tym, co się dzieje wokół nas. Czytamy magazyny, przeglądamy strony internetowe, więc zapewne wiemy, że początek XXI w. to postawienie na indywidualizm, podkreślanie osobowości. Poprzez charakterystyczny styl lub mieszanie stylów, ubrań pozornie niepasujących do siebie, które wspólnie tworzą zgraną całość itd. Wszystko po to, by każdy mógł wybrać coś dla siebie. Młode pokolenie stara się ubierać według współczesnych wzorców. Natomiast wśród osób starszych panuje przekonanie, że modny wygląd to zbytek. I chociaż ostatecznie liczy się to, co mamy do powiedzenia, to jednak poprzez wygląd wysyłamy pierwszy komunikat na temat naszej osoby.

Od nas samych zależy, jaką wystawią nam ocenę. Przyjemność czerpana z tworzenia garderoby i budowania własnego stylu oraz wiedza oparta na solidnych podstawach daje pewność siebie. A pewność siebie i atrakcyjność to jedne z warunków odnoszenia sukcesów w życiu zawodowym i osobistym. Każdy z nas jest niepowtarzalny i dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do kolorów, stylu czy sylwetki. Wyrobienie własnego stylu i nabycie klasy, to ważne etapy na drodze do doskonałego wyglądu. Droga do odnalezienia własnego stylu bywa trudna, żmudna, pełna błędów i rozczarowań, ale warto nią iść!

Jeśli jesteś na początku tej drogi lub właśnie chciałbyś/chciałabyś spróbować nią pójść, to zapraszam do kolejnego odcinka tego cyklu. W następnych artykułach przybliżę sposoby ułatwiające stopniowe osiąganie tego celu. Pozostałym doradzam indywidualne konsultacje ze stylistką ubioru prowadzącą swoją działalność w naszym mieście. Zachęcam do spotkania.

Artykuł w gazetamyslowicka.com